tpf
13 بهمن 1401 - 19:32

پنج‌شنبه های شهدایی| بابایی که خون داد تا درخت انقلاب جان بگیرد

در میان خیل شهدا، غربت شهدای انقلاب که در بمباران ها یا با شلیک مستقیم جان را نثار راه امام() و خون را نوش جان درخت انقلاب کردند چیز دیگری است.مهمان امروز پنج شنبه های شهدایی خبرگزاری فارس بابایی است که خون داد تا انقلاب جان بگیرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، با اینکه جایگاه و مقام معنوی همه شهدا در رضوان الهی بسیار ویژه تعریف شده است اما حکایت غربت و مظلومیت شهدای انقلاب چیز دیگری است.

شاید کمتر به این فکر کرده یا برخورد کرده باشید که ۱۸۴ شهید از جمع ۱۵ هزار نفری شهدای عزیز استان فارس مربوط به دوران قبل از انقلاب و مبارزات انقلاب اسلامی است که خون پاکشان در خاص‌ترین زمان‌ها و گاه سخت‌ترین شرایط و با دردناکترین وضع قابل تصور، تقدیم انقلاب شده است.

جالب اینکه از ۱۸۴ شهید انقلاب نیز ۲ شهید در روز ۱۶ خرداد سال ۱۳۴۲ یعنی یک روز بعد از آغاز نهضت امام راحل (ع) تقدیم انقلاب اسلامی شده و حتی بعد از ۲۲ بهمن نیز ما در استان فارس شهید انقلاب را داشتیم.

بنابر اسناد موجود، ۱۰۴ شهید از شهدای انقلاب اسلامی مربوط به شهر شیراز و ۸۰ شهید نیز متعلق به شهرستان‌های فارس هستند.

شهید رضا دشت‌بشی پودنک یکی از این شهدای غریب است که در 13 بهمن 1316 در شیراز دیده به جهان گشود.
 پدرش نصیر کشاورزی می‌کرد و مادرش نازی نام داشت. 

تنها نکاتی که از زندگی او می‌دانیم این‌که خواندن و نوشتن نمی‌دانست. کارگر سیم‌کشی برق ساختمان بود. سال 1343 ازدواج کرد و صاحب چهار پسر شد.

 24 بهمن 1357، در مقابل شهربانی زادگاهش هنگام شرکت در تظاهرات علیه حکومت پهلوی بر اثر اصابت گلوله به پا، شهید شد.

 خانه ابدی وی در آرامستان دارالرحمه شیراز واقع شده است.

از غربت این شهید و دیگر شهدای انقلاب همین بس که نامشان را کمتر شنیده‌ایم و گذرمان به سنگ مزارشان هم نمی‌افتد.

و اینجاست که در این روزهای غرور آفرین فجر پیروزی و مثل امروزی که همزمان است با زادروز این شهید عزیز، بابا خون داد را با هم زمزمه می کنیم تا یادمان باشد که چه چیزی را با خونبهای شهدا به دست آورده‌ایم و جایگاه این انقلاب که مقدمه انقلاب جهانی مهدوی است در کجای زندگی ما و فکر و اندیشه و آینده‌نگری‌هایمان است.

 

راهشان پر رهرو و یادشان گرامی و تابنده باد.

پایان پیام/

 

منبع: فارس
شناسه خبر: 1015641